18 lipca 2015 r. nasza Szkoła otrzymała imię Tadeusza Chciuka-Celta.

Tadeusz Chciuk-Celt, pseudonimy: Marek Celt, Michał Lasota
- ur. 17 października 1916 w Drohobyczu, zm. 10 kwietnia 2001 w Monachium
- cichociemny, kurier ZWZ, redaktor i zastępca dyrektora Sekcji Polskiej RWE,
  ostatni prezes PSL na Uchodźstwie, autor wspomnień wojennych

Tadeusz Chciuk-Celt został odznaczony m.in.:

Szkolny Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Bezpośrednim zwierzchnikiem jest:

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
ul. Kielecka 43

Zajęcia odbywają się w budynku (to nie jest adres do korespondencji):
Staatl. Marieluise-Fleißer-Realschule;
Aschauer Str. 9,
81549 Monachium

Adres do korespondencji:
Generalkonsulat der RP (Szkoła)
Röntgenstr. 5,
81679 München.

Dyrektorem Polskiej Szkoły w Monachium jest Pani Anna Rejnin

• preferowany kontakt: e-mail monachium@orpeg.pl lub przez kwestionariusz kontaktowy na stronie https://monachium.orpeg.pl/kontakt/dyrektor-szkoly/
  • rozmowy indywidualne w szkole: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i tylko w dni nauki szkolnej
  • kontakt telefoniczny w poniedziałek: od 19.00 do 20.00 tel. 0151 10364183

Informacje o kształceniu za granicą:

Szkoła działa na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą i prowadzi nauczanie według obowiązujących w Polsce programów nauczania.

Placówka realizuje uzupełniający program nauczania, tzn. prowadzi zajęcia z wybranych przedmiotów nieobjętych nauczaniem w szkołach niemieckich i szkole międzynarodowej oraz z przedmiotów, w nauczaniu których występują istotne różnice między programem szkoły polskiej i niemieckiej (międzynarodowej).

Nauczanie odbywa się na poziomie sześcioletniej szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego i obejmuje następujące przedmioty:

nauczanie zintegrowane – klasy  I-III szkoły podstawowej
język polski – klasy IV-VIII sp,  I-III LO-pogimnazjalna, I LO-nowa
wiedza o Polsce (geografia Polski + historia Polski) – klasy IV-VIII sp, I-III LO-pogimnazjalna, I LO-nowa

Uczeń, kończący naukę w danym roku szkolnym, otrzymuje świadectwo szkolne według zasad i wzorów obowiązujących
w systemie oświaty Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniom naszym przysługuje polska legitymacja szkolna, mająca tę samą ważność, co wydawana w szkołach na terenie Polski.

Zajęcia dla poszczególnych klas odbywają się jeden lub dwa razy w miesiącu, w soboty, 18 razy w ciągu roku szkolnego.

Dziecko realizuje obowiązek szkolny poprzez uczęszczanie do szkoły znajdującej się na terenie Niemiec i realizującej pełny program nauczania.

Do Szkoły Polskiej przyjmowane są dzieci przebywające w Niemczech tymczasowo oraz, w miarę posiadanych możliwości lokalowych, dzieci Polonii.

W bieżącym roku szkolnym szkoła liczy około 400 uczniów i zatrudnia 19 nauczycieli.