Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau

  • By Tomasz Trusiak
  • 06 May, 2016

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau

„... „Arbeit macht frei” – Praca czyni wolnym – takim cynicznym napisem na żelaznej bramie wejściowej przywitał nas obóz w Dachau, a było to 3 września 1940 roku. Lecz nie było tam wolności, zaś od tej chwili znaczyło to, że głód, ciężkie roboty, nieludzkie tortury i śmierć będą twoim nieodłącznym towarzyszem, a wolność możesz uzyskać jedynie poprzez piec krematoryjny, bowiem obóz w Dachau wyznaczał więźniom trzy miesiące życia od chwili przybycia. Taką to bowiem granicę wyznaczył Oberkat katów – Heinrich Himmler..
                      Wspomnienia z Dachau 1940-1945
„...Przed nimi ukazało się coś, co wyglądało jak fabryka. Długie, niskie budynki i wysoki komin, z którego buchał gryzący czarny dym. Arbeit macht frei. Zastanawiała się, co tam produkują. „Praca czyni wolnym”. Nie ją, nie tutaj, nie teraz. Droga omijała fabrykę. Szczęściarze. Minęli kierunkowskaz. „Dachau”, przeczytała. Zatrzymali się przed dużym domem o wysokich ścianach, który mieścił się na obrzeżach kompleksu. Prowadziła do niego dwuskrzydłowa brama. Żołnierz podniósł tylną klapę i zeskoczył na ziemię. - Runter! Zeszła ostrożnie na asfalt. Żołnierz chwycił ją za ramię i popchnął ku bramie...”
                      Mary Chamberlein ``Krawcowa z Dachau``
Udział społeczności Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Monachium w obchodach kolejnych rocznic wyzwolenia obozu w Dachau należy już od kilku lat do, godnej kontynuowania, tradycji naszej szkoły.
W tym roku również pojechaliśmy do Dachau, aby złożyć wieniec na placu apelowym i uczcić pamięć pomordowanych tam więźniów. Obchody rozpoczęły się ekumeniczną mszą świętą w kaplicy sióstr karmelitanek. Po mszy złożone zostały wieńce pod pomnikiem przy krematorium, a następnie wszyscy uczestnicy udali się wspólnie na plac apelowy. Po oficjalnych przemówieniach złożono wieńce pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar upamiętniającym więźniów zamordowanych w obozie w Dachau.
W imieniu społeczności SPK wieniec złożyli nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Ehemaliger SS-Schiessplatz bei Hebertshausen

Aktualności SPK Monachium

By Tomasz Trusiak 12 Oct, 2017
Szanowni Rodzice,

plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 14.10.2017, o godz. 13.00, w sali 509.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców, jak również zainteresowanych rodziców z trójek klasowych o przybycie na zebranie.
By Tomasz Trusiak 14 Sep, 2017

Szanowni Uczniowie, Drodzy Rodzice,


 w dniu dzisiejszym na pod adresem: 
By Tomasz Trusiak 22 Aug, 2017

Szanowni Państwo,

pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2017/2018 odbędą się 16 września. Plan zajęć dla wszystkich klas zostanie zamieszczony na stronie internetowej we wrześniu.


By Tomasz Trusiak 01 Aug, 2017
Szanowni Nauczyciele,  drodzy Uczniowie i Rodzice 


kolejny rok szkolny dobiegł końca  ... i już rozpoczeliśmy  długo wyczekiwane wakacje....


By Tomasz Trusiak 24 Jul, 2017

Szanowni Państwo,

przede wszystkim chciałabym Państwu podziękować za ten pierwszy rok razem. Miło mi było Państwa poznać!

W zakończonym roku szkolnym, w naszej bibliotece przeprowadzono inwentaryzacje zbiorów, a w klasach pierwszych zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne. Przed ostatnimi zajęciami zostały przesłane do rodziców uczniów klas 1-3 informacje o zaległych książkach. Przez ten rok zbiory biblioteczne powiększyły się o:

  • podręczniki do klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej
  • podręczniki dla klas 4-5 SP, gimnazjum oraz liceum do języka polskiego, historii oraz geografii, w tym rowniez atlasy
  • część książek przekazanych przez rodziców w darze. 

Po otrzymaniu wiadomości z zaległościami wielu z Państwa stanęło na wysokości zadania i skontaktowała się ze mną osobiście lub mailowo w celu ustalenia dalszego postepowania. Wszystkim Państwu serdecznie dziękuje!

Tą drogą chciałabym podzielić się informacja odnośnie zwrotu kwoty za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika przekazanego uczniom szkoły podstawowej, jaką MEN dnia 19 maja 2017 opublikowało na swojej stronie. Zgodnie z tą informacją szkoła może  wymagać od rodziców ucznia zwrotu kwoty kosztu zakupu tego podręcznika.

Ze względów logistycznych prosimy o nie dokonywanie wpłat na konto szkoły, ale o kontakt we wrześniu z bibliotekarzem lub bezpośrednio przekazanie jednej z poniższych ksiazek:

„Plastusiowy pamiętnik” - M. Kownacka  
„Szewczyk Dratewka” - J. Porazińska  
„Jacek, Wacek i Pankracek” - M. Jaworczakowa
„Jak Wojtek został strażakiem” - Cz. Janczarski
„Przygody Koziołka Matołka” - K. Makuszyński, M. Walentynowicz
„Puc, Bursztyn i goście” - J. Grabowski
„Cudaczek – Wyśmiewaczek” - J. Duszyńska

Przekazać można zarówno nowy jak i używany, ale dobrze zachowany egzemplarz, np. zakupiony na allegro lub ze zbiorów własnych.

Koszt przekazanej lektury nie powinien przekroczyc poniższego kosztu poszczególnej części podręczników do klasy I, II i III:  

  • 4,34 zł za każdą z czterech części „Naszego elementarza” do klasy I szkoły podstawowej
  • 4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy II szkoły podstawowej
  • 2,35 zł za każdą z dziesięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy III szkoły podstawowej


W przypadku podręczników do klas wyższych SP lub do gimnazjum proszę każdorazowo o kontakt. Informację można przesłać również mailowo: biblioteka.spkm@gmx.de .

Z góry dziękuję za okazane zrozumienie i współpracę.

 

W tym miejscu pozostaje mi życzyć wszystkim Państwu miłych i bezpiecznych wakacyjnych wojaży oraz udanego startu w nowy rok szkolny!
 

Pozdrawiam i do zobaczenia

Ramona Walterbach-Fidantsis

Nauczyciel-bibliotekarz

By Tomasz Trusiak 11 Jul, 2017
Drodzy Uczniowie i Rodzice,

15.07.2017, czyli w najbliższa sobote, w dniu zakończenia roku szkolnego, biblioteka szkolna  będzie otwarta
w godzinach od 10:30 do ostatnich zajęć. Poza godzinami otwarcia biblioteki istnieje mozliwość zwrotu książek i podręczników lub otrzymania informacji, jakie książki mają Państwo wypożyczone (kontakt: Ramona Walterbach-Fidantis, biblioteka.spkm@gmx.de )


Przypominamy Wszystkim o obowiązku zwrotu wszystkich materiałów i podręczników  wypożyczonych z biblioteki (również wypożczonych w latach poprzednich) w terminie do końca roku szkolnego 2016/2017.

Jeżeli maja Państwo kontakt z osobami którzy zrezygnowali z uczęszczania do SPK w Monachium, proszę rownież o przekazanie powyższej informacji.
By Tomasz Trusiak 27 Jun, 2017

Drogie Dzieci, Szanowni Rodzice,

serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w Festynie Rodzinnym SPK Monachium zorganizowanym przez Radę Rodziców (25.06.2017). Było nam niezmiernie miło spędzić z Państwem niedzielne popołudnie w tradycyjnej polskiej atmosferze, przy polskiej muzyce i przy polskiej kuchni!

Jesteśmy szczególnie wdzięczni za wielkie zaangażowanie i pomoc w organizacji spotkania. To dzieki Waszej pomocy festyn ten miał niepowtarzalny charakter.

By Tomasz Trusiak 27 Jun, 2017
Szanowni Rodzice,

po trwających od kilku miesięcy pracach, na ostatnim walnym zebraniu w dniu 24 czerwca 2017 r. Rada Rodziców przyjęła nowy Regulamin Rady Rodziców Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Monachium.

Dokument Regulaminu wraz załącznikiem jest dostępny w zakładce: 

http://www.polska-szkola-monachium.info/RegulaminRadyRodziców

Wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do jego powstania, także swoimi pytaniami i uwagami, Serdecznie Dziękujemy.
By Tomasz Trusiak 01 Jun, 2017
Szanowni Rodzice,

pod adresem:

http://www.polska-szkola-monachium.info/RegulaminRadyRodziców

zamieszczony jest poprawiony i uzupełniony przez grupę roboczą, Regulamin Rady Rodziców, który zostanie poddany głosowaniu w celu jego uchwalenia na najbliższym zgromadzeniu Rady Rodziców w dniu   24 czerwca 2017 .

Dokument określa między innymi rolę Rady Rodziców, procedurę podejmowania decyzji oraz sposób zarządzania funduszem Rady Rodziców.

Bardzo prosimy o wcześniejsze zapoznanie sie z tym dokumentem. Jego istotne znaczenie dla działalności rodziców na rzecz SPK Monachium zostało omówione na ostatnim zebraniu Rady Rodziców.

W razie pytań lub uwag prosimy o zgłaszanie ich na adres e-mailowy Rady Rodzicow: rada@spkm.net  najpóźniej do 15 czerwca 2017 roku.

Serdecznie pozdrawiamy.

Z powazaniem
Prezydium Rady Rodzicow
SPK Monachium  
More Posts
Share by: